ATELIER POLÁČEK

Rekonstrukce Staré vodárny v Nebušicích

O projektu

Krásné původní prostory v přízemí byly předurčeny pro společenské využití. Bývalá strojovna jako nejstarší část je univerzálním prostorem - foyer, kavárnou. Tento prostor je nejpůsobivější, je možné ho využít ke komornějším akcím, například koncertům, autorským čtením apod.
Zadní prostor za kavárnou je nově využit jako velký sál. Původní dílna v těchto místech bývala předělena příčkou na polovinu, jejím odstraněním byl vytvořen obdélníkový sál na celou délku domu.
Za sálem v dostavbě je umístěno hygienické, skladové a technické zázemí. Do hygienického zázemí je samostatný vstup ze zahrady a tím je možné ho využívat i v případě akcí konaných jen na zahradě.
Hlavní vstup do vodárny - společenských prostor - je stávající, navazuje na novou bezbariérovou úpravu venkovního předprostoru.
Cílem návrhu bylo objekt co nejvíce otevřít do okolního prostředí.
Do věže (původní trafostanice) je navržen samostatný vstup z předprostoru, umožnuje přístup k bytu ve 2.NP a do klubovny ve 3. NP. Celý prostor věže je vyplněn hlavním schodištěm, navrženým jako vřetenové na plynulé spirále. Schody jsou provedeny bez podstupnic, konstrukce je co nejsubtilnější, aby byly průzračné a prostupovalo jimi světlo. Ze schodů je přístupná i nová terasa nad hlavním vstupem.
Prostory 2.NP jsou upraveny na byt. Obytný prostor ve střední části je novým francouzským oknem propojen s nově navrženou terasou na jižní straně v místě původní plechové střechy.
V posledním podlaží - 3.NP, podkroví - je navržen univerzální prostor pro veřejné účely, například klubovou činnost s vlastním hygienickým zázemím.
Pro celkové vyznění domu byla důležitá obnova původních ocelových členěných oken. Některá okna dostavby z roku 1939 jsou nově doplněna plechovými okenicemi, ty ovlivňují jak proporci oken, tak jsou i prvkem, který výtvarně doplňuje fasádu podobně jako cihelné orámování u původních oken z 20-tých let.
Komunikační prostor nové dostavby je z části napojen na stropní světlík - v tomto skrytém místě, zapuštěném do svahu, je vytvořena až nečekaná atmosféra plná přírodního světla. Atmosféru prostoru i přirozené světlo je možné vpouštět i do sálu pomocí kruhových oken s nastavitelnými okenicemi navržených v nových dveřích.
Nově použité i původní materiály se uplatňují ve své ryzosti – neomítané kamenné a cihelné zdivo, pohledové betony.
V rámci rekonstrukce byly provedeny nové pohodlnější schody v ulici K Vodárně.



The beautiful original spaces on the ground floor were designed for social use. The former engine room as the oldest part is a universal space - foyer, café. This space is the most impressive, it can be used for more intimate events such as concerts, author readings etc.
The back space behind the café is now used as a large hall. The original workroom in these spaces used to be divided in half by a partition wall, its removal created a rectangular hall covering the entire length of the building.
The hygienic, storage and technical facilities are located in the extension behind the hall . There is a separate entrance from the garden and thus it is possible to use it in the case of events held only in the garden.

The main entrance to the waterworks building is original, it follows the new barrier-free arrangement of the external entrance spaces.
One of the main point of the design was to open the building to the surrounding area.
A separate entrance also lead to the tower (the original transformer station), it is the access to the first and second floor. The new main staircase into the tower consists of a continuous steel string and reinforced concrete treads without risers. It is designed as subtly as possible to let the light through. A new terrace above the main entrance is also accessible from the stairs.
The spaces in the first floor are converted into an apartment. The living room in the central part is connected by a new French window to the newly designed terrace on the south side at the place of the former tin roof.
On the last second floor - attic - a universal space is designed for public purposes, such as club activities with their own sanitary facilities.
The restoration of the original divided steel windows was important for the overall appearance of the building. Some windows dated from 1939 are newly supplemented with sheet metal shutters which affect both the proportion of the windows and are also an element that artistically completes the facade, similar to the brick framing of the original windows from the 1920s.
The communication space of the new extension is connected to the ceiling skylight - in this hidden place, sunk into the slope, an unexpected atmosphere full of natural light is created. The atmosphere of the space and natural light can be let into the hall through round windows with adjustable shutters made in the new doors.
New same as original materials are used in their purity - unplastered stone, brick masonry and visible concrete.
New, more comfortable stairs were also built in K Vodárně Street.

Autoři projektu

SPOJME SE

Rádi vám poradíme / Konzultujte s námi / Ptejte se

ATELIER POLÁČEK

U Průhonu 5, 170 00 Praha 7-Holešovice

Telefon: Zobrazit telefon

Email: Zobrazit email